Header Image - Sınırsız Hizmet Anlayışı

Category Archives

2 Articles

Üre Nefes Kiti

Üre Nefes Kiti

Üre Nefes Kiti (testi) nedir?

Helicobacter pylori midenizde helicobacter pylori bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için kullanılabilecek basit bir nefes testidir. Yani  testi mideyi enfekte edebilen ve hem mide hem de duodenumdaki (ince bağırsağın ilk kısmı) ülserlerin ana nedeni olan bir bakteri türü olan Helicobacter pylori’yi (H. pylori) tespit etmek için kullanmaktadır.  Test plastik bir pipet kullanarak ağzımız ve nefesimizle tüpü üfleyerek gereçleştirlilir. Test yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Bu test tamamen güvenli ve ağrısızdır.

 

image 1

 

Nefes testinin amacı nedir?

H. Pylori (Helicobacter Pylori) Nefes Testi / Üre  H. pylori nefes testi, balon benzeri bir torbaya veya pipet şeklinde bir aparata nefes alma verme işlemi yaparak başlatılır. H. pylori bakterisini tespit etmenin, H. pylori enfeksiyonunu teşhis etmenin ve tedavinin enfeksiyonu iyileştirip iyileştirmediğini belirlemenin güvenli ve kolay bir yoludur.

 

 

ure nefes testi 1 300x211 1 jpg

Dikkate edilecek hususlar;

 • İşlemden önce  6 saat boyunca herhangi bir şey yemeyin ve içmeyin (su dahil).
 • Testten önce 4 hafta boyunca herhangi bir antibiyotik almayın.
 • İşlem öncesinde sadece doktorunuzun onayladığı ilaçları kullanın.

 

 

 

Neden üre nefes testi yaptırmam gerekiyor? ( UBT’nin Avantajları)

Bu teste isteminin yapılması ve olası nedenleri şunlardır:

 • Doktorunuz, durumunuzun teşhisine yardımcı olmak için helicobacter pylori enfeksiyonundan muzdarip olup olmadığınızı doğrulamak  için isteyebilir.
 • Halihazırda helicobacter pylori enfeksiyonu tanısı almış olabilirsiniz ve enfeksiyonu temizlemek için ilaç alıyor olabilirsiniz. Doktorunuz tedavinin başarılı olup olmadığını öğrenmek isteyebilir.
 • Hazımsızlık yakınmaları olan hastalarda H. pylori pozitifliğinin araştırılması…
 • UBT’nin aile hekimliğinde tarama testi olarak kullanılabilirliği incelenmesi…
 • Endoskopik değerlendirmeye göre noninvaziv, daha güvenli ve uygun maliyetli olması…
 • H. pylori dağılımının düzensiz olduğu hastalarda EGD değerlendirmesi negatif olabilirliği…
 • Daha düşük maliyetli olması, kullanımı kolay ve hızlı teşhis süresinin olması…
 • H. pylori için nefes testi ile yapılan ölçümlerde test %95’ten oranında yüksek doğruluğun olması…
 • Test pozitif ise H. pylori mevcut olması ….. Negatifse H. pylori olmaması…
 • Hastaya herhangi bir cerrahi müdale gerektirmeden (Anestezi vs.)  hızlı teşhisin konulmasında yardımcı olması…

Makrosel Tibbi Urunler Ure Nefes Kiti

H. pylori için endoskopi en iyi test midir?

Genel olarak H. pylori enfeksiyonunun tanısı invaziv (endoskopi ve biyopsi) ve invaziv olmayan tekniklerle (örn. seroloji, üre nefes testi, dışkı testi) konulabilir. Dispepsi, alarm semptomları veya tümör öyküsü olan hastalarda, altta yatan hastalığın aydınlatılması için derhal endoskopi yapılması önerilmektedir.

SUNUM VİDEO: 

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİM:

ÜRE NEFES KİTİ

ÜRE NEFES KİTİ
Üre nefes kiti testi nedir?images

Üre nefes kiti mideyi enfekte edebilen ve hem mide hem de duodenumdaki (ince bağırsağın ilk kısmı) ülserlerin ana nedeni olan bir bakteri türü olan Helicobacter pylori’yi (H. pylori) tespit etmek için kullanılır.

Üre nefes kiti (UBT) bir teşhis aracıdır. Doktorlar bunu bir kişide H. pylori enfeksiyonu olup olmadığını görmek için kullanır. Enfeksiyonu tespit etmek veya tedavinin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için test önerebilirler.

H. pylori nefes kiti basit ve güvenli bir testtir. Test şu amaçlarla kullanılır:

H. pylori (Helicobacter pylori), midenizi veya duodenumunuzu (ince bağırsağın ilk kısmı) enfekte eden bir bakteridir. H. pylori bakterileri aşağıdaki durumlara yakalanma riskinizi artırabilir:

Gastrit (mide zarının iltihaplanması veya tahrişi). Peptik ülser hastalığı (duodenum veya mide/mide ülseri). Mide (mide) kanseri . H. pylori peptik ülserin önemli bir nedenidir. Bakteri midenin koruyucu mukusunu azaltır. Bu da midenin sindirim asitlerinden zarar görmesini kolaylaştırır.

H. pylori bakterilerini tespit edin.
Aktif bir H. pylori enfeksiyonunu teşhis edin . Tedavinin enfeksiyonu iyileştirip iyileştirmediğini belirleyin. Bu teste üre nefes testi de denir.

Üre nefes  kiti ne gösterir?

Bu Üre nefes testi (UBT) bir teşhis aracıdır. Doktorlar bunu bir kişide H. pylori enfeksiyonu olup olmadığını görmek için kullanır. Enfeksiyonu tespit etmek veya tedavinin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için test önerebilirler.

, gastrite (mide mukozasının iltihabı) veya mide ve ince bağırsakta ülserlere neden olabilen Helicobacter pylori bakterisinin varlığı açısından nefesinizi inceler.

C13 ve C14 H Pilori Testi Arasındaki Fark Nedir?

Helicobacter pylori (H. pylori), mide zarını enfekte eden ve gastrit, peptik ülser ve hatta mide kanseri dahil olmak üzere çeşitli gastrointestinal hastalıklara neden olabilen bir bakteridir. H. pylori enfeksiyonunu teşhis etmek için doktorlar kan testleri, dışkı testleri ve nefes testleri gibi farklı yöntemler kullanır. Nefes testleri arasında en yaygın olanı C13 ve C14 H. pylori testleridir. Bu yazıda bu iki test arasındaki farkları, avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

C13 H. pylori testi, hastanın nefesindeki karbondioksit (CO2) miktarını ölçen, invaziv olmayan bir tanı testidir. Test, hastanın, H. pylori bakterilerinin CO2 ve amonyağa parçalayabildiği kimyasal bir bileşik olan C13 etiketli üre içeren bir solüsyonu içmesini içerir. 30 dakika sonra hasta nefesini bir toplama torbasına verir ve nefes numunesindeki CO2 seviyeleri bir kütle spektrometresi kullanılarak ölçülür.

C13 H. pylori testi %95 duyarlılık ve %98 özgüllük ile son derece doğrudur. Ayrıca uygulanması güvenli ve kolaydır ve herhangi bir özel hazırlık veya oruç gerektirmez. Ancak test nispeten pahalıdır ve her sağlık kuruluşunda bulunmayabilir.

C14 H. pylori Testi

C14 H. pylori testi, hastanın nefesindeki radyoaktif karbon-14 (C14) miktarını ölçen başka bir nefes testidir. C13 testi gibi, C14 testi de hastanın C14 etiketli üre içeren bir solüsyon içmesini içerir. Ancak test, CO2 seviyelerini ölçmek yerine bir sintilasyon sayacı kullanarak nefes numunesindeki C14 miktarını ölçer.

C14 H. pylori testi de %95 duyarlılık ve %98 özgüllük ile son derece doğrudur. C13 testinden daha ucuzdur ve çoğu sağlık kuruluşunda yaygın olarak mevcuttur. Ancak test, hastanın testten önce birkaç saat aç kalmasını gerektirir ve hastayı az miktarda radyasyona maruz bırakır.

Hangi Test Seçilmeli? Hem C13 hem de C14 H. pylori testleri, H. pylori enfeksiyonunu teşhis etmek için güvenilir ve doğru yöntemlerdir. İki test arasındaki seçim, testin kullanılabilirliği, maliyet, hastanın tıbbi geçmişi ve tercihleri ​​gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Genel olarak orucu tolere edemeyen veya radyasyona maruz kalma öyküsü olan hastalarda C13 testi tercih edilir. Daha uygun fiyatlı bir teste ihtiyaç duyan veya C13 test tesisine erişimi olmayan hastalar için C14 testi tercih edilir.

Çözüm

Özetle, C13 ve C14 H. pylori testleri, H. pylori enfeksiyonunun teşhisinde güvenilir ve doğru iki yöntemdir. Her iki testin de avantajları ve dezavantajları vardır ve iki test arasındaki seçim çeşitli faktörlere bağlıdır. H. pylori enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız hangi testin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için sağlık uzmanınıza danışın. H. pylori enfeksiyonunun erken teşhisi ve tedavisi ciddi komplikasyonları önleyebilir ve genel sağlığınızı ve refahınızı iyileştirebilir.

 

C13 H. pylori Testi

H. pylori enfeksiyonlarını kim alır?

H. pylori enfeksiyonları çok yaygındır. Dünya nüfusunun yaklaşık %50’si enfekte. Ancak çoğu insanda hiçbir zaman semptom görülmez.

 

H. pylori nefes testini ne zaman yaptırmalıyım?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere sindirim sisteminizde ağrı veya peptik ülser belirtileri varsa sağlık uzmanınıza başvurun: Öğünler arasında veya geceleri midenizin orta veya üst kısmında kemiren veya yanan ağrı. Bir şey yediğinizde ya da antiasit aldığınızda gelip giden ağrı.

 1. Şişkinlik.
 2. Göğüste ağrılı yanma hissi .
 3. Mide bulantısı ya da kusma .
 4. Kilo kaybı.

Test Detayları

H. pylori Üre nefes  kiti  sırasında ne olur?

H. pylori nefes testi sırasında balon benzeri bir torbaya nefes vermeniz istenecektir. Bu torbaya verdiğiniz karbondioksit miktarı, karşılaştırma için bir temel seviye sağlamak üzere ölçülür.

Daha sonra az miktarda limon aromalı hoş bir solüsyon içmeniz istenecektir. Çözelti üre adı verilen bir madde içerir. Solüsyonu içtikten on beş dakika sonra nefesinizi ikinci bir torbaya vereceksiniz. İkinci torbaya verdiğiniz karbondioksit miktarı da ölçülür.

H. pylori bakterisi (varsa) içtiğiniz solüsyondaki üreyi parçalayarak, verdiğiniz nefeste karbondioksit açığa çıkarır. Yani ikinci numunenizdeki karbondioksit miktarı ilk numunenizdeki miktardan yüksekse H. pylori varlığına yönelik pozitif bir testiniz var demektir.

 

İşlemden önce hangi adımları atmam gerekiyor?

Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya fenilketonürik iseniz mutlaka sağlık uzmanınıza bildirin . Şu talimatları izleyin:

 

İlaçlar :

Testinizden dört hafta önce herhangi bir antibiyotik veya Pepto-Bismol® (oral bizmut subsalisilat) almayın.
Testinizden iki hafta önce, omeprazol (Prilosec®), lansoprazol (Prevacid®), pantoprazol (Protonix®), rabeprazol (AcipHex®) veya esomeprazol (Nexium®) gibi reçetesiz veya reçeteli proton pompası inhibitörlerini almayın. ), dekslansoprazol (Dexilant®).
Önce sağlık uzmanınızla konuşmadan başka bir ilaç almayı bırakmayın.

Yiyecek ve içecekler:

Testten bir saat önce hiçbir şey yemeyin ve içmeyin (su dahil). İşlemin yapılacağı gün Bir sağlık uzmanı prosedürü ayrıntılı olarak açıklayacak ve olası sorularınızı yanıtlayacaktır. İşlem yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer.

İşlemden sonra Nefes örnekleriniz test edileceği laboratuvara gönderilir. Normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Sonuçlar ve Takip

H. pylori nefes testimin sonucunu ne zaman beklemeliyim?

Test sonuçları ne anlama geliyor?

Test sonuçları

Laboratuvar test sonuçlarınız çıkar çıkmaz sağlık uzmanınız sizinle iletişime geçecektir.
Test sonucunuz H. pylori enfeksiyonunuz olduğunu gösteriyorsa antibiyotik tedavisi göreceksiniz.
Antibiyotik tedavisinden bir ay sonra doktorunuz enfeksiyonun iyileştirildiğinden emin olmak için tekrar nefes testi isteyebilir.
Test sonucunuz negatifse ve belirtiler devam ediyorsa doktorunuz bunların nedenini belirlemek için başka testler isteyebilir.

 

Referanslar: 

Ulusal Sağlık Enstitüleri. Ulusal Kanser Enstitüsü.

Merck Kılavuzu Profesyonel Versiyonu. Helicobacter pylori Enfeksiyonu 

 

iLETİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ…